V Polsku nově platí zákaz fotografování letišť a dalších objektů
21.04.2025 00:01 - Evropa
Od 17. května platí v Polsku zákaz fotografování, filmování či jiného zaznamenávání objektů kritické infrastruktury, přičemž zákaz se týká také letišť. Další objekty, kterých se zákaz týká, jsou mosty, tunely, vlaky, pošty, elektrárny, rozvody, komunikační zařízení a přístavní zařízení. Jedná se objekty důležité pro bezpečnost nebo obranu státu. Celkem to má být až 25 tisíc objektů po celém Polsku. Zakázáno je také fotografování a filmovaní osob v uvedených objektech.
Zákaz vyplývá z nařízení ministerstva obrany, jež bylo vydáno v souladu se zákonem o obraně vlasti z roku 2023. Důvodem opatření je boj proti špionáži a možným sabotážím v době ruské agrese vůči Ukrajině. Podle polských představitelů je zavedení opatření nutné vzhledem k hrozbě ze strany zahraničních zpravodajských služeb.

Značka oznamující zákaz fotografování v Polsku (foto: polské ministerstvo obrany)
Na zákaz fotografování a natáčení příslušných objektů má upozorňovat zřetelná značka s upozorněním. Porušení zákazu má být trestáno pokutami od 5000 do 20 000 zlotých (29 300 až 117 200 korun), zadržením na 5 až 30 dnů, ale také zabavením mobilního telefonu, fotoaparátu či jiného záznamového zařízení.
Podle polského leteckého serveru Rynek Lotniczy na hlavním varšavském letišti Frédérica Chopina nový zákaz příliš nezmění. Na částech letištní plochy a v prostorách odbavení cestujících již dříve nebylo možné fotografovat a další nové značky zakazující fotografování provozovatel letiště, společnost PPL neplánuje umisťovat.
Polská média píší, že kolem nového zákazu platí mnoho nejasností. Nadšenci, kteří pořizují snímky provozu na železnici, se v posledních měsících setkali s aktivnějším přístupem policie a mají nyní obavy z možných pokut či možnosti zabavení přístroje. Stejné obavy mají také letečtí spotteři zachycující provoz na polských letištích.

Boeing 787 polských aerolinií LOT na varšavském letišti (foto: Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)