Trump-efekt: letecké společnosti registrují pokles zájmu o letenky do USA
15.04.2025 08:00 - USA & Kanada
Nejen cla Donalda Trumpa dělají leteckým společnostem starosti. Nově totiž stratégové leteckých společností sledují trend, kdy se lidé ze západní Evropy a Kanady začali vyhýbat USA jako dovolenkové destinaci. Za tímto efektem je třeba vidět prezidenta USA Donalda Trumpa, jeho viceprezidenta JD Vanceho, jejich ostrou rétoriku a konkrétní kroky. Ti totiž zahájili své funkční období ostrými výpady vůči Evropě, Kanadě a dánskému Grónsku. Dalším důvodem, který získává na síle jsou obavy z posílení ochrany hranic USA po Trumpově slibu potlačit imigraci. Ostatně tyto následky již pocítili i evropští a kanadští cestující. Nedávné zprávy o zadržení cizinců na dobu delší než týden, včetně dvou německých turistů, baťůžkáře z Walesu a Kanaďanky Jasmine Mooneyové, vyvolaly u mnoha cestujících mrazení a zřejmě řadu turistů před cestou do USA zřejmě s úspěchem odradily. Dalším důvodem poklesu zájmu o cesty do USA také může být hněv kvůli možné nadcházející celosvětové recesi způsobené obchodní válkou, kterou rozpoutalo chaotické zavedení dovozních cel americkým prezidentem.
Adam Sacks, vedoucí prognostické a poradenské společnosti Tourism Economics, řekl listu Financial Times, že pokles lze částečně vysvětlit tím, že většina velikonočních cest v roce 2024 připadá na březen, ale v roce 2025 to bude duben. Podle něj však další údaje, například z amerických letišť a pozemních přejezdů z Kanady, ukazují, že „se zjevně něco děje ... a je to reakce na Trumpa“.
Údaje Úřadu pro mezinárodní obchod, agentury amerického ministerstva obchodu, o nichž poprvé informoval deník Financial Times, nyní hovoří jasně. Výsledek: přílety letadly ze tří západoevropských zemí klesly v březnu 2025 o více než 30 % ve srovnání s březnem 2024: Lucembursko (-44 %), Island (-36,6 %) a Dánsko (-34,5 %). Absolutní čísla pro tyto malé země jsou však i tak relativně nízká a největší absolutní poklesy pak logicky zaznamenávají největší evropské země jako je Německo, Francie či Itálie. Příjezdy do USA z Německa se v březnu propadly o 28,5 % .
Podobné propady vidí i Sébastien Bazin, šéf francouzského mezinárodního hotelového gigantu Accor, který již na začátku dubna sdělil tiskové agentuře Bloomberg, že počet rezervací evropských cestovatelů v USA se letos v létě snížil o 25 %. Pro letecké společnosti jsou toto vše signály, že jinak výnosný letní trh s letenkami přes Atlantik letos zřejmě nebude tolik lukrativní jak v minulých letech.
Ještě více poklesly počty cestujících z Kanady do USA. CBC o tomto tématu diskutovala s profesorem politologie Arashem Abizadehem, íránským Kanaďanem, který vyučuje na McGillově univerzitě v Montrealu. Ten když se minulý měsíc dozvěděl o zadržování zahraničních cestujících na hranicích USA, zrušil své vystoupení na nadcházející vědecké konferenci v Durhamu ve státě New York. Zvýšená kontrola na hranicích USA podle něj činí cestování do země příliš nejistým. „Proč bychom se tomu měli vystavovat?“ ptá se Abizadeh. „Můžeme si říkat: Vždyť jsem neudělal nic špatného, ale pak si musíte klást otázky typu ... Řekl jsem na sociálních sítích něco, co by současný režim mohl považovat za kritické?“ Abizadeh se tak připojil k rostoucímu počtu Kanaďanů, kteří nyní ruší své plány na návštěvu Spojených států. Počet zpátečních cest Kanaďanů do USA v březnu ve srovnání s předchozím rokem prudce klesl: v případě leteckých cest o 13,5 % a v případě pozemních cest o neuvěřitelných 32 %.
A letecké společnosti již zvažují reakce na tento pokles zájmu o cesty do USA. Nejdříve se snižováním kapacit a rušení rotací začaly kanadské společnosti. Air Canada letos v létě neobnoví sezónní linku Vancouver-Washington, WestJet zase neobnoví letní spoj Calgary - New York La Guardia. United nespustí spoj Los Angeles - Toronto. Objevily se ovšem již i plány na pokles transatlantických letů, ovšem až od zimní sezóny. KLM přestane přes nadcházející zimu obsluhovat spoj z Amsterdamu do Minneapolisu, Delta zase z O'Harova letiště u Chicaga přestane létat do Londýna-Heathrow. Rušit krátce před vypuknutím nejziskovější špičky letní sezóny transatlantické lety totiž již letecké společnosti nechtějí. Přitom například letos v létě nabídne Lufthansa podle deníku Wirtschaftswoche z Mnichova do USA o 7 % více sedaček než loni. Pokud se popisovaný Trump-efekt projeví naplno i v nadcházejících měsících, musí se letecké společnosti smířit s tím, že ceny letenek do USA zejména v ekonomické třídě zřejmě zůstanou v průměru na nižší úrovni než loni. To se zcela jistě projeví i na jejich hospodářských výsledcích za letošní rok. Vždyť například u Lufthansy činí příjmy z transatlantických letů zhruba 30-40% z jejích veškerých příjmů.
Letecké společnosti ovšem nejsou jediné, kdo se musí připravit na vysoké ztráty v souvislosti s popisovaným Trump-efektem. Citelnou ránu zřejmě zasadí tento efekt zejména americkému turistickému průmyslu. V loňském roce totiž zahraniční turisté nechali v USA podle deníku Wirtschaftswoche na útratách úctyhodných 250 miliard dolarů.

Panoráma mrakodrapů Manhattanu z ostrova Ellis, červenec 2014 (autor: MartinThoma, Wikimedia Commons, CC-zero)