Rusko se stahuje z jednání Rady ICAO k sestřelení letu MH17

18.06.2024 17:13 - Evropa



Rusko oznámilo, že se nebude účastnit jednání Rady ICAO (Mezinárodní organizace civilního letectví) týkající se sestřelení Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines v roce 2014 nad východní Ukrajinou. Řízení ICAO iniciovaly v roce 2022 Austrálie a Nizozemsko, protože podle nich došlo k porušení Chicagské úmluvy ze strany Ruska. Vloni v březnu Rada ICAO uznala svou pravomoc se případem zabývat.

Ruské ministerstvo zahraničí ve vydaném prohlášení tvrdí, že nemělo příležitost se podílet na vyšetřování katastrofy letu MH17. V prohlášení ministerstvo označuje vyšetřování provedené Nizozemskem a společným vyšetřovacím týmem (JIT) za pseudovyšetřování, poněvadž se údajně nejednalo o nezávisle vyšetřování.

Nizozemští a australští vyšetřovatelé na místě zřícení Boeingu 777 Malaysia Airlines (foto: Ministerie van Defensie/Wikimedia Commons - CC0)

Připomeňme, že nizozemský soud shledal za vinné sestřelením letadla ruské občany Igora Girkina a Sergeje Dubinského a občana Ukrajiny Leonida Charčenka, kteří pomáhali s převozem a instalací odpalovacího systému, přestože nebyli těmi, kdo raketu proti letadlu nakonec vypálil. Vloni JIT ukončil činnost s tím, že nemá dostatek důkazů pro stíhání dalších osob včetně ruského prezidenta Vladimíra Putina.

K sestřelení Boeingu 777-200 Malaysia Airlines došlo 17. července 2014 v Doněcké oblasti na Ukrajině. Z území ovládaného separatisty byla vypálena raketa z protiletadlového systému BUK. Systém patřící ruské armádě byl na místo dopraven z Ruska. Malajské letadlo před zřícením letělo ve výšce 10 tisíc metrů. Všech 283 cestujících a 15 členů posádky zahynulo.

Rada ICAO je stálým orgánem organizace ICAO. Členem Rady jsou zástupci 36 států, kteří jsou voleni shromážděním ICAO na dobu tří let. V rámci Rady se projednávají cíle v rozvoji civilního letectví, normy, doporučení postupy a další. Projednávány mohou být také spory mezi státy a záležitosti ohrožující mezinárodní civilní letectví.

Témata