Obchodní válka rozpoutaná Trumpem postihne Airbus jen omezeně, její důsledky ale pocítí celý letecký průmysl
03.04.2025 10:45 - USA & Kanada
Americký prezident Donald Trump oznámil plošné zavedení cel, které ve výši 20 % tvrdě zasáhne i export do USA z Evropské unie. Plošné clo pravděpodobně ztíží i nové obchody společnosti Airbus s americkými zákazníky. Navíc USA je pro Airbus nejen důležitým trhem, ale i sídlem mnoha jeho dodavatelů. Tento fakt je důležitý, neboť podle vyjádření evropských politiků lze nyní očekávat odvetnou reakci EU, která by zase mohla zdražit importy z USA. Tato reakce by mohla kromě dodavatelského řetězce Airbusu zasáhnout podobně i Boeing a jeho evropské zákazníky. Navíc mnozí ze subdodavatelů obou výrobců letadel sídlí například v Číně, Kanadě nebo v dalších třetích zemích. Zřejmě tak dojde k dalšímu rozkolísání dodavatelského řetězce a k obecnému zdražování a zpožďování dodávek. Jak historie ukazuje, obchodní války většinou nemívají vítěze, jen poražené...
Společnost Airbus se na americká cla připravuje již několik měsíců. Pro společnost to není úplně nová zkušenost: v roce 2019 již Trump v souvislosti se sporem o dotace s EU uvalil na dovoz Airbusu do USA desetiprocentní clo. Airbus tehdy americkým zákazníkům od cla ulevil a celní poplatky za americké zákazníky uhradil.
Tentokrát chce Airbus uplatnit jinou strategii. „Máme obrovskou poptávku ze zbytku světa,“ řekl nedávno generální ředitel Airbusu Guillaume Faury americké televizi CNBC. „Pokud tedy budeme mít potíže s dodávkami do USA, můžeme prostě upřednostnit dodávky jiným zákazníkům.“
Navíc má Airbus výrobní závod přímo v USA, v Alabamě, ve městě Mobile. Odtud již nyní putují letadla rodin A220, A320neo největším zákazníkům Airbusu v USA. Jsou jimi letecké společnosti Delta, American Airlines, United Airlines, JetBlue Airways a Breeze. Takto vyrobená letadla totiž dodává Airbus již nyní a není z letadel vyrobených v Mobile nutné platit americká cla. V letošním roce má být navíc v Mobile uvedena do provozu druhá montážní linka z níž by měly sjíždět nově vyrobené letadla rodiny A320neo. Airbus zvažuje, že zde bude vyrábět i letadla A321XLR, která zatím sjíždí jen z výrobní linky v Hamburku-Finkenwerdenu. Nedávno zde byl vyroben první A321XLR pro American Airlines.
Dvacetiprocentní cla, která plánuje Donald Trump zavést od soboty tak zřejmě ovlivní dodávky širokotrupých letadel, zejména typu A350. Ty totiž sjíždí z montážní linky v Toulouse. Ceníková cena jednoho letadla A350 se přitom pohybuje kolem 320 až 370 miliónů dolarů. Je tak otázkou, jak se zachovají ve stínu dvacetiprocentní cel letecké společnosti jako Delta, která má v nevyřízených objednávkách 29 letadel A350 a šest A330-900 nebo United Airlines s dosud neuspokojenou objednávkou na 45 letadel A350.
Experti v leteckém průmyslu doufají, že americká cla a odvetná protiopatření nakonec nebudou platit na letadla ani na jejich části a lobbystům na obou březích Atlantiku se podaří jejich vynětí ze vzájemných cel nové obchodní války. Je zřejmé, že pokud se tak nestane, dojde ke zdražení částí letadel, náhradních dílů nebo rovnou celých nových letadel. Toto zdražení v konečném důsledku zaplatí spotřebitel v podobě dražších průměrných letenek.

prototyp Airbusu A350-900, září 2013 (autor: Ken Fielding, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)