Nové sankce EU znemožní společnostem z třetích zemí létat na vnitrostátních linkách v Rusku
25.02.2025 12:15 - Evropa
Protože ruským leteckým společnostem začíná chybět z důvodu západních sankcí dostatek provozuschopných dopravních letadel na obsluhu vnitrostátního trhu, rozhodlo se ruské vedení začít lákat dopravce třetích zemí, aby vypomohli a obsloužili při letu do Ruska též i cestující na ruských vnitrostátních spojích - neboli, aby poskytovali tzv. kabotáž. Tato ruská aktivita byla vyvíjena například zejména směrem ke Kazachstánu a společnostem jako je Air Astana a Scat.
I přes nejnovější americké aktivity na diplomatickém poli reaguje na tyto ruské aktivity Evropská unie svým nejnovějším, v pořadí šestnáctým balíčkem sankcí proti Rusku. S cílem dále ztížit Rusku jeho válečné úsilí na Ukrajině. Letecké společnosti ze třetích zemí si tak musí vybrat - buď budou provozovat v Rusku kabotáž nebo budou smět létat na letiště v EU. Stejná hrozba platí i pro letecké společnosti ze třetích zemí, které by svá letadla pronajala ruským leteckým společnostem za účelem obsluhy vnitrostátního trhu. O podobné služby se totiž ve státech perského zálivu totiž již loni zástupci ruských leteckých společností zajímali.
Součástí balíčku je také úplný zákaz pro obchodování s několika letišti: jmenovitě Moskva-Vnukovo, Moskva-Žukovskij a čtyřmi dalšími ruskými regionálními letišti. Obecně o balíčku, který obsahuje i řadu dalších bodů, píše Evropská komise: „Vzhledem k tomu, že nezákonná ruská agrese vstupuje do čtvrtého roku své existence, má tento balíček za cíl dále zvýšit tlak na agresora a je součástí neochvějného závazku EU ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině.“ Balíček se zaměřuje na systémově důležitá odvětví, jako je energetika, obchod, doprava, infrastruktura a finance.

Terminál letiště Moskva-Vnuknovo, červenec 2014 (autor: jaw00001, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0)