Izraelské aerolinie El Al hlásí rekordní výsledky
23.11.2024 14:40 - Asie & Austrálie
Letecká společnost EL Al Israel Airlines ohlásila za třetí čtvrtletí letošního roku rekordní tržby a zisk. Aerolinie těží ze současného konfliktu na Blízkém východě, kdy velká část zahraničních dopravců pozastavila své lety do Izraele a El Al tak má téměř monopolní postavení na velké části linek do zahraničí.
Společnosti El Al vzrostly ve třetím čtvrtletí tržby o 44 % na přibližně jednu miliardu dolarů a vykázala čistý zisk 187 milionů dolarů. Ve stejném období předchozího roku přitom aerolinie hospodařila se ztrátou 52 milionů dolarů. Vytížení letadel meziročně vzrostlo z 88 na 94 %.
Boeing 787-9 Dreamliner společnosti El Al Israel Airlines (foto: LLHZ2805/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)
Výkonná ředitelka El Al Dina Ben-Tal Gananciová zdůraznila na tiskové konferenci k finančním výsledkům, že společnost zvýšila v letošním roce ceny letenek jen o 16 %. Podle ní ceny rostou na celém světě a jsou způsobeny silnou poptávkou a nedostatkem kapacit.
Podle Ben-Tal Gananciové El Al funguje od událostí ze 7. října 2023 přes rok v nouzovém režimu. Cílem společnosti je zajistit, aby letecké spojení mezi Izraelem a zbytkem světa zůstalo nepřerušeno, což je podle ní klíčové pro izraelskou ekonomiku. To se společnosti daří i přes složitou bezpečnostní situaci.
Do čtyř destinací El Al zavedl pevné ceny letenek bez ohledu na výši poptávky. Jedná se o linky do Larnaky, Atén, Vídně a Dubaje. Pevné ceny letenek se pohybují od 199 do 349 dolarů (4840-8490 korun). Toto opatření má zajistit zájemcům dostat se za dostupnou cenu na zahraniční letiště, ze kterého mohou pokračovat lety jiných společností do cílové destinace. Na ostatních linkách pak společnost zavedla cenové stropy v ekonomické třídě při rezervaci zpáteční letenky.
Šéfka izraelských národních aerolinií dále na tiskové konference uvedla, že v současnosti je poptávka po letech El Al vyšší, než je kapacita společnosti.
Připomeňme, že El Al letos v červnu uzavřel dohodu s americkým Boeingem o objednávce až 31 letadel Boeing 737 MAX. Novými letadly chce společnost především modernizovat svou střednětraťovou flotilu.
Během pandemie Covid-19 se stal největším akcionářem El Al americko-izraelský Eli Rozenberg, který za 150 milionů dolarů získal kontrolní podíl akcií ve výši 42,43 %. Izraelský stát nyní vlastní jen 5,9 % akcií. Zbytek akcií je v držení různých investičních fondů a drobných akcionářů.