Havárie letounu Boeing 737 Bhoja Air v Pakistánu

20.04.2012 - Asie & Austrálie



Letoun Boeing 737-200 (AP-BKC) pakistánské letecké společnosti Bhoja Air se dnes zřitil krátce před přistáním v Islamabádu. Letoun dopadl na rezidenční čtvrť Rávalpindi přibližně 10 km od ranveje mezinárodního letiště Benazir Bhuttové, kde zničil několik domů a další budovy zachvátil požár. Očití svědci z místa nehody vypověděli, že letoun hořel již před dopadem na zem. V době nehody panovalo v místě velmi nepříznivé počasí, intenzivní dešť doprovázel silný vítr. Na palubě letounu bylo 118 cestujících a devět členů posádky. Pakistánské ministerstvo obrany potvrdilo, že všech 127 osob při katastrofě zahynulo. Letoun letěl na lince B4 213 z Karáčí do Islamabádu, jednalo se o první let po znovuobnovení provozu Bhoja Air po více než deseti letech.


Záběry pakistánské televize Geo TV z místa nehody (zdroj: YouTube)

Bhoja Air jsou menší pakistánské aerolinie, které zahájily provoz v listopadu 1993 na několika vnitrostátních linkách. V roce 1998 společnost otevřela první mezinárodní linku z Karáčí do Dubaje. V roce 2001 však aerolinie kvůli finančním problémům zastavila provoz. Vloni v listopadu zástupci společnosti ohlásili obnovení provozu na jaře 2012. Dnešní první let společnosti po restartu provozu skončil tragickou katastrofou.

V posledních 10 letech prošlo pakistánské civilní letectví rychlým rozvojem, pochybnosti však stále vzbuzuje dodržování bezpečnostních standardů. Národní letecká společnost PIA – Pakistan International Airlines se v roce 2007 dokonce ocitla na tzv. černé listině EU. Problémem je rovněž zastaralost flotil některých aerolinií a také špatná údržba. Dnešní katastrofa je druhou nejhorší leteckou nehodou v dějinách pakistánského civilního letectví. K největšímu pakistánskému leteckému neštěstí došlo v červenci 2010, kdy havaroval Airbus A321 pakistánské nízkonákladové společnosti Airblue. Všech 152 osob na palubě letadla tehdy při nehodě zahynulo.

Témata