Boeing se přiznal k podvodu při vyšetřování havárií letadel 737 MAX

08.07.2024 10:20 - USA & Kanada



Podle agentury Reuters společnost Boeing souhlasila s přiznáním viny v obvinění ze zločinného spiknutí během vyšetřování obou havárií letadel Boeing 737 MAX v letech 2018 a 2019, při nichž zahynulo 346 lidí. Přiznání viny, které vyžaduje souhlas federálního soudce, označí výrobce letadel za usvědčeného zločince. Boeing rovněž zaplatí trestní pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů, uvedlo ministerstvo spravedlnosti (Department of Justice = DOJ) v dokumentu podaném u federálního soudu v Texasu, který poskytl přehled zásadní dohody. Ministerstvo spravedlnosti a společnost Boeing pracují na zdokumentování celé písemné dohody a na jejím předložení federálnímu soudu v Texasu do 19. července, uvedlo DOJ v soudním podání.

DOJ dne 30. června 2024 totiž nabídlo společnosti Boeing dohodu o přiznání viny a dalo jí čas do konce týdne, aby ji přijala, nebo aby čelila soudnímu procesu kvůli obvinění ze spiknutí s cílem podvést Federální úřad pro letectví (FAA) v souvislosti s klíčovou softwarovou funkcí, která souvisí se smrtelnými nehodami. Přiznání viny potenciálně ohrožuje schopnost společnosti zajistit si lukrativní vládní zakázky například u amerického ministerstva obrany a NASA, ačkoli by mohla požádat o zproštění obvinění. Boeing se vystavil trestnímu stíhání poté, co ministerstvo spravedlnosti v květnu zjistilo, že společnost porušila dohodu z roku 2021 týkající se obou tragických havárií. Snaha ministerstva spravedlnosti obvinit Boeing prohloubila pokračující krizi, do které Boeing upadl od lednového incidentu během letu společnosti Alaska Airlines dne 5. ledna, a to pouhé dva dny před vypršením dohody o odložení stíhání z roku 2021, která společnost dosud chránila před trestním stíháním v souvislosti s předchozími haváriemi.

Boeing se tak díky tomuto čerstvému přiznání viny vyhnul spornému soudnímu procesu, který by mohl vystavit mnohá rozhodnutí společnosti, ještě většímu negativnímu zájmu americké veřejnosti. Výrobce letadel se rovněž zavázal, že v příštích třech letech investuje nejméně 455 milionů dolarů do posílení svých programů bezpečnosti a dodržování předpisů. Ministerstvo spravedlnosti jmenuje třetí stranu, která bude dohlížet na dodržování předpisů. Ta bude muset soudu předkládat veřejné výroční zprávy o pokroku společnosti. Společnost Boeing bude rovněž ve tříleté zkušební době, během níž se zaváže neporušovat žádné zákony, na což má dohlížet nezávislý monitor.

V rámci dohody se představenstvo společnosti Boeing setká s příbuznými osob, které zahynuly při haváriích MAXů, uvádí se v podání. Podle soudního podání úředníci ministerstva spravedlnosti upravili svůj postup výběru nezávislého pozorovatele v reakci na odpor jednoho z právníků zastupujících příbuzné obětí, který tvrdil, že rodiny by měly vybrat kandidáta místo toho, aby vláda vybírala z kandidátů, které navrhne Boeing. Američtí úředníci upravili svou nabídku společnosti Boeing tak, aby stanovili, že budou vybírat kvalifikované kandidáty na základě veřejného výběrového řízení, do kterého se může přihlásit kdokoli, včetně kandidátů, které rodiny podporují.

Právníci některých rodin osob, které zahynuly při zmiňovaných dvou haváriích letadel MAX, uvedli, že hodlají využít svého práva a proti dohodě se postavit.
Dohodnutá pokuta bude druhou pokutou společnosti Boeing v souvislosti se smrtelnými haváriemi z let 2018 a 2019. Již dříve v rámci urovnání sporu v roce 2021 zaplatil Boeing pokutu ve výši 2,5 miliardy dolarů. Pokuta ve výši 243,6 milionu dolarů nyní představuje částku, kterou Boeing ušetřil tím, že nezavedl výcvik pilotů MAX na plnohodnotném letovém simulátoru.

Společnost Boeing ovšem nyní také čelí samostatnému probíhajícímu trestnímu vyšetřování incidentu na Aljašce.

Boeing 737 MAX 8 , červen 2017 (autor: Altair78, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata