Překvapivě superlevná saúdská ropa, naděje pro letecké společnosti?

09.03.2020 - Evropa



V záplavě negativních zpráv o poklesu poptávky cestujících o cestování leteckou dopravou kvůli obavám z paniky okolo šíření koronaviru se dnes ráno objevila pro letecké společnosti jedna pozitivní zpráva, kterou rozhodně v takové míře nikdo nečekal.

(ilustrační foto: skeeze/Pixabay)

S útlumem ekonomických aktivit v souvislosti s koronavirem bylo zřejmé, že rovněž poklesne poptávka po ropě, což by mohlo vyvolat tlak na snížení její ceny. V minulých dnech a týdnech došlo k řadě neúspěšných jednání Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) s nejvýznamnějším nečlenem organizace - Ruskem o omezení těžby. Cílem bylo snížit nabídku na trhu jak ze strany OPEC, tak i Ruska. Rusko však dohodu odmítlo, a tak dnes ráno přišel pro trhy šok. Saúdové, kteří ropu těží s nejmenšími náklady přišli se strategií spálené země - skokově zvýší těžbu na maximum tak, aby cena ropy klesla, co nejníž a oni vyřadili ostatní, dražší producenty. Vypadá to, že nejvyšší ztráty budou sčítat američtí producenti těžící z břidlicových polí.

Trhy na tuto zprávu reagují kolapsem cen ropy, zhruba o třetinu ceny na současných zhruba 32 dolarů za barel. Ačkoli má většina leteckých společností cenu ropy zajištěnou pomocí forwardové finanční operace na stálé ceně, a to na několik měsíců předem, budou krátkodobě zřejmě na současném propadu ceny ropy nejvíce vydělávat finanční partneři leteckých společností. Nicméně pokud se takto rekordně nízké ceny ropy udrží déle, zmenší se leteckým společnostem jedna z jejich nejvýznamnějších nákladových položek a přinese tak nyní napjatým finančním rozvahám alespoň trochu úlevy.

Z dlouhodobého pohledu je však jasné, že pokud se Saúdům podaří vyřadit některé producenty ropy ze hry, cena ropy opět povyskočí, a to i na úrovně vyšší než jsou nyní. Dlouhodobé vyřazování méně úsporných letadel z flotil leteckých společností tak může být nakonec ještě důležitější, než se dosud zdálo.

Témata