Niceair podle CAA nesplňuje podmínky pro pravidelné lety do Velké Británie

23.06.2022 - Evropa



Start druhé pravidelné linky nové islandské letecké společnosti Niceir se začátkem tohoto měsíce příliš nepovedl. Společnost 3. června uskutečnila zahajovací let na lince z Akureyri na severu Islandu na londýnské letiště Stansted. Do Londýna společnost přepravila cestující, zpět však letoun letět bez nich. Důvod? Společnost neměla potřebné povolení k provozování pravidelných letů mezi Islandem a Velkou Británií.

Niceair je takzvanou virtuální leteckou společností. To znamená, že sama nemá vlastní osvědčení leteckého dopravce a pro zajištění letů využívá služeb jiné letecké společnosti, která má potřebné licence. Touto společností je maltská aerolinie Hi Fly Malta, která na základě dlouhodobé dohody pro Niceair létá.

Airbus A319 společnosti Hi Fly Malta létá v livery Niceair (foto: Niceair)

Britský úřad civilního letectví CAA koncem května vydal Hi Fly Malta povolení pro lety z Akureyri do Londýna, nicméně se jednalo o povolení pro charterové lety. Toto povolení tak nepokrývalo provozování pravidelné linky do Londýna, kterou Niceair na svém webu nabízel a prodával. Společnost poté, co byla na tento problém upozorněna, se rozhodla, že cestující na prvním zpátečním letu z Londýna přepraví jiným způsobem a další lety do britské metropole zruší do vyřešení problému.

Minulý týden došlo v celé záležitosti k posunu poté, co britský úřad CAA oznámil, že Niceair nesplňuje podmínky pro provozování pravidelných letů mezi Islandem a Velkou Británií. Důvodem je to, že společnost nemá islandské ani britské osvědčení leteckého provozovatele. Podle letecké dohody mezi oběma státy mohou pravidelné lety zajišťovat jen islandské nebo britské letecké společnosti. Společnost Hi Fly Malta takovou leteckou společností není, poněvadž je to dopravce registrovaný v zemi Evropské unie.

Britský úřad civilního letectví se nyní rozhodl zrušit také dříve vydané povolení pro charterové lety s tím, že je nyní zřejmé, že se v případě letů do Londýna nejednalo o charterové, ale pravidelné lety. Mluvčí CAA uvedl, že úkolem úřadu je ochrana spotřebitele a dbát na to, že všechny společnosti provozující pravidelné lety do Velké Británie mají potřebná povolení a licence.

Témata