Letadlo An-225 Mrija bylo zničeno při útoku ruských vojsk na Ukrajinu

28.02.2022 - Evropa



Již několik dnů panovaly obavy o stav největšího letadla světa - nákladního Antonov AN-225. Podle zpráv společnosti CNN však bylo toto ikonické letadlo při útoku ruských vojsk na Ukrajinu podle všeho zničeno. Mrija byla na letišti v Hostomelu na pravidlené údržbě a tudíž nemohla zavčas odletět do bezpečné třetí země. Podle satelitních snímků byl hangár, kde se Mrija při útoku ruských výsadkářů na letiště Hostomel nacházela, z poloviny zničen.

Útok na letiště provedly ve čtvrtek jednotky ruských výsadkářů, které letiště nejprve dobyli. Podle ukrajinských zdrojů však byly ruské jednotky obklíčeny a zlikvidovány. Letiště poté padlo do ruských rukou znovu v pátek, kdy jej obsadily ruské pozemní jednotky postupující z Běloruska. Podle ukrajinských zdrojů je letiště příliš zničené, aby jej ruská letadla mohla použít jako základnu k útokům na Kyjev. Ještě v neděli byly z hangáru vidět šlehající plameny. Zničení letadla Mrija ještě potvrdily nedělní snímky z ukrajinského dronu.

Podle zátupců společnosti Ukroboronprom, které patří výrobce letadla, společnost Antonov, postaví Ukrajina novou Mriju, ovšem na náklady agresora - Ruska. Ukrajinské zdroje hovoří o 3 miliardách dolarů, které si budou za zničené letadlo nárokovat.

Plány na letadlo An-225 Mrija vznikly ještě za studené války. Vznikly s potřebou přepravy rozměrově velkých a těžkých dílů raket Eněrgija a raketoplánů Buran určených pro sovětský kosmický program. První a jediný exemplář vzlétl v roce 1988. Druhý exemplář společnost Antonov rozestavěla, ale nikdy nedokončila. Letadlo o vlastní váze 175 tun a maximální vzletové hmotnosti 600 tun, dokáže převézt až 250 tun nákladu o objemu 1220m3. Letadlo též dokázalo převézt 200 tunový náklad umístěný vně letadla.

An-225 Mrija nesoucí raketoplán Buran, rok 1989 (autor: Vasilij Koba, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Letadlo Mrija, přestože původně určené především sovětskému vesmírnému programu a sovětským vojenským účelům, přepravovalo v posledních letech také vojska NATO a létalo i pro civilní zákazníky. Pomáhalo dopravovat humanitární pomoc například při přírodní katastrofě na Haiti v roce 2010. V březnu roku 2020, při první vlně epidemie Covid-19, významně pomohlo evropským zákazníkům s dopravou ochranných pomůcek z Číny do Evropy.


An-225 Mrija při nakládaní zásilky na letišti v Rize, červen 2014 (autor: Karlis Dambrans, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata