Caribbean Airlines převzaly společnost Air Jamaica

17.05.2010 - Latinská Amerika



Caribbean Airlines, aerolinie Trinidadu a Tobaga, převzaly k 1. květnu leteckou společnost Air Jamaica, národního dopravce Jamajky. Stalo se tak po několikaměsíčním vyjednávání jamajské vlády s Caribbean Airlines, které skončilo dohodou o převzetí ztrátových Air Jamaica a jejich začlenění do Caribbean Airlines během příštích 12 měsíců. Stát, který byl dosud hlavním akcionářem Air Jamaica, získá 16 procent akcií Caribbean Airlines, zbytek bude i nadále patřit vládě Trinidadu a Tobago. Dohoda vyvolala rozčarování u zaměstnanců Air Jamaica. Hlavním důvodem je, že řada z nich přijde o práci, Caribbean Airlines počítají, že ze stávajících 1900 zaměstnanců převeznou jen 900.

Během přechodného období bude oficiální název společnosti Caribbean Airlines Air Jamaica Transition Ltd., nicméně letouny Air Jamaica prozatím létají ve svých dosavadních barvách a díky povolení amerických úřadů také pod svým dosavadním kódem. Caribbean Airlines plánují, že v budoucnu budou z hlavního města Kingstonu létat do Fort Lauderdale, New Yorku, Toronta, Nassau a Grand Cayman, a dále z Montego Bay do Fort Lauderdale, New Yorku a Filadelfie. Zachována ma zůstat i vnitrostátní linka mezi Kingstonem a Montego Bay.

Airbus A340 Air Jamaica přistává v roce 2002 na londýnském letišti Heathrow (foto: Arpingstone)

Vedle zaměstnanců jsou se nespokojené hlasy ozývají také z řad místních podnikatelů v cestovním ruchu, kteří se domnívají, že převzetí národního dopravce bude mít dopad na toto odvětví. Hlavním důvodem rozhodnutí vlády bylo, že stát nechtěl již hradit případné ztráty Air Jamaica jako tomu bylo například v roce 2004, kdy převzal zpět kontrolu nad aerolinií. V posledních dvou letech se síť destinací společnosti výrazně zmenšila, v roce 2008 Air Jamaica vrátily dva Airbusy A340, se kterými létaly do Evropy. O rok později společnost vrátila pronajimatelům pět letadel, takže koncem letošního dubna se její flotila skládala již jen z šesti letounů (jeden Airbus A319, čtyři A320 a jeden A321). Vzhledem k nepoměru mezi počtem zaměstnanců a velikosti flotily bylo pro společnost velmi obtížné efektivně fungovat a konkurovat velkým americkým aeroliniím. Podle odhadů budou dluhy spolu s náklady na ukončení provozu Air Jamaica činit až 800 mil. amerických dolarů. Převzetím Air Jamaica se Caribbean Airlines stanou největší karibskou leteckou společností.

Mapa linek Air Jamaica v roce 1970 (vlevo) a v roce 1984 (vpravo) (zdroj: airchive.com)

Po 42 letech se tak uzavírá samostatná historie společnosti Air Jamaica. Ta vznikla v roce 1968, šest let poté, co Jamajka získala nezávislost. O rok později zahájila společnost pravidelné lety otevřením linek z Kingstonu do Miami a New Yorku a také do Montego Bay na Jamajce. V 70. letech expanze rychle pokračovala a společnost otevřela nové destinace v USA, Kanadě i v Karibiku. V roce 1974 společnost začala létat poprvé do Evropy, její DC-8-54 pravidelně přistávaly na londýnském letišti Heathrow. Spojení s Londýnem bylo několikrát zastaveno a znovuzavedeno. Na svém vrcholu, co do rozsahu sítě, byla společnost v 80. a 90. letech, kdy vedle Evropy letouny společnosti přistávaly také na západním pobřeží USA a také v Jižní Americe. Caribbean Airlines, které tuto společnost přebírají, vznikly v roce 2007 restrukturalizací slavné společnosti BWIA West Indies Airways (více zde).

Mapa linek Air Jamaica po roce 2000 (zdroj: airlineroutemaps.com)

Témata